Siodełka
( ilość produktów: 2 )VIBIKE Wygodne siodełko siodło rowerowe powiększone duże żelowe
VIBIKE Wygodne żelowe siodełko siodło rowerowe
SIODEŁKA
Siodełka rowerowe to akcesoria decydujące w dużej mierze o wygodzie i dobrym samopoczuciu w czasie jazdy. W tej kategorii produktów znajdują się siodełka przeznaczone do różnych modeli jednośladów i technik jazdy. Podstawową różnicą w konstrukcji jest zastosowany materiał wypełniający i przeznaczenie siodełka.
Materiały wypełniające siodełka rowerowe
Obecnie na rynku mamy do czynienia z siodełkami wypełnionymi żelem, pianką i poliuretanem o wysokiej sprężystości. Zapoznajmy się z cechami każdego z nich.
- Siodełka żelowe dzięki specjalnym właściwościom zastosowanego żelu umożliwiają dostosowanie się siedziska do kształtu ciała, co ma pozytywny wpływ na wygodę w czasie jazdy - nie dochodzi do odgnieceń i dyskomfortu spowodowanego bolesnością wrażliwych obszarów ciała.
- Siodełka piankowe odznaczają się dużą wygodą, co odczujemy w czasie jazdy po mieście. Zwykle są tańsze od żelowych.
- Siodełka z pianką poliuretanową przeznaczone dla zwolenników jazdy sportowej. To bardzo lekkie i trwałe akcesoria.
Siodełka rowerowe różnego typu
Poszczególne typy rowerów wymagają stosowania różnych siodełek. Oto najważniejsze z nich:
Siodełka do rowerów górskich. Siodełka do rowerów górskich powinny wspomagać przyjmowanie różnych pozycji za kierownicą, gdyż np. wspinanie się pod górę wymaga innego ułożenia ciała, niż ma to miejsce w czasie szybkiego zjazdu. Z tego powodu siodełko MTB jest długie, dzięki czemu pozwala zmieniać pozycję. Zupełnie inaczej jest w przypadku grawitacyjnych odmian kolarstwa górskiego. Tam stosuje się siodełka małe i lekkie, gdyż podczas ekstremalnych zjazdów rzadko się z nich korzysta.
Siodełka szosowe Siodełka szosowe to szeroki wachlarz podtypów, jak: zawodnicze, amatorskie, endurance, gravelowe, przełajowe i triathlonowe. Wielogodzinne trasy wymagają, aby siodełko było perfekcyjnie dobrane. Każda z wymienionych odmian nieznacznie się od siebie różni, jednak wspólnymi ich cechami są: niska waga, kształt sprzyjający mocno pochylonej sylwetce, długość umożliwiająca przyjmowanie dolnej i górnej pozycji, cienkie, ale wygodne wypełnienie.
Siodełka BMX Siodełka BMX nie są raczej przeznaczone do siedzenia, za to mogą wspomagać wykonywanie niektórych akrobacji. Powinny być możliwie krótkie i wąskie oraz wytrzymałe, gdyż muszą wytrzymywać niejeden upadek.
Siodełka miejskie Rowery typu miejskiego powinny umożliwiać wygodne przemieszczanie się w warunkach ruchu ulicznego. Dlatego siodełka miejskie skonstruowane są w taki sposób, aby siedziało się na nich wygodnie w wyprostowanej pozycji. Muszą być szerokie i grubo wyściełane.
Siodełka trekkingowe Do uprawiania turystyki i udziału w dalekich wyprawach potrzebne jest wygodne siedzisko. Siodełka trekkingowe nie powinny być zbyt miękkie, aby nie powodować obtarć i zaparzeń w czasie długiej jazdy. Najlepiej sprawdzają się uniwersalne siodełka rowerowe wyposażone w system amortyzujący wstrząsy. Szczególnie istotne jest dopasowanie szerokości do własnego rozstawu kości kulszowych.
Dlaczego królują siodełka żelowe?
Siodełka żelowe na stałe zagościły w akcesoriach klasy premium. Nie jest to przypadek - dają znacznie lepszą amortyzację wstrząsów niż siodełka wypełnione pianką, są miękkie i doskonale dopasowują się do kształtu ciała, co zapewnia większy komfort w czasie jazdy. Siodełka żelowe ponadto nie zmieniają swoich właściwości fizycznych nawet po długim czasie, w przeciwieństwie do pianki, która ma tendencję do ubijania się. Przewagą żelu nad pianką jest też łatwiejsze utrzymanie siodełka w czystości - egzemplarze żelowe nie chłoną wilgoci i nie przechodzą nieprzyjemnymi zapachami.