Rękawiczki
( ilość produktów: 3 )RĘKAWICZKI
Rękawiczki rowerowe są podstawowym elementem stroju kolarza. Nie tylko zabezpieczają przed chłodem i opadami (rękawiczki zimowe i rękawiczki długie) czy upałem (rękawiczki krótkie), ale też mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Wybór odpowiednich rękawiczek sprawi, że jazda będzie bardziej komfortowa, a w razie upadku nie narazimy się na bolesne obtarcia i skaleczenia. Niżej wymieniliśmy kilka korzyści wypływających z używania rękawiczek w czasie jazdy na rowerze.
Rękawiczki rowerowe dobrą ochroną przy upadku
Rękawiczki rowerowe wewnętrzną stronę mają wykonaną zazwyczaj z solidnych, odpornych na rozdarcie i ścieranie materiałów. Jednocześnie powinny być one elastyczne, ponieważ zbyt sztywne nie sprzyjają pewnemu chwytowi kierownicy. To właśnie ta ich część bierze na siebie ochronę naszych dłoni podczas gwałtownego kontaktu z podłożem. Zazwyczaj wykonuje się ją ze skóry ekologicznej, która przy dłuższym użytkowaniu lepiej sprawdza się niż naturalna. Rękawiczki rowerowe przeznaczone na sezon letni powinny posiadać panele zaopatrzone w wentylację w postaci niewielkich, gęsto rozplanowanych otworów.
Rękawiczki rowerowe - wygoda i komfort jazdy
Rękawiczki rowerowe, obok amortyzatorów, opon i wykonanych z miękkiego tworzywa uchwytów, pełnić mogą funkcję dodatkowej amortyzacji, zwiększając komfort jazdy. Takie zadanie mają poduszki umieszczone w niektórych punktach wewnętrznej strony rękawiczek. Wybierając rękawiczki rowerowe powinniśmy zwrócić uwagę na materiał stanowiący ich wypełnienie. Obecnie w poduszkach amortyzujących stosuje się jeden z dwóch materiałów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Oto one:
- żel - materiał, który sprawdza się najlepiej. Poduszki nim wypełnione są miękkie, elastyczne, dobrze dopasowują się do uchwytów kierownicy. Ich wadą jest nieprzepuszczalność powietrza, a więc uniemożliwiają skórze oddychanie. Z tego powodu dobrej jakości rękawiczki rowerowe posiadają dużą ilość poduszek żelowych tak, aby zapewnić odpowiednią ilość powierzchni wentylacyjnych,
- pianka - w porównaniu z żelem posiada znacznie słabsze właściwości amortyzacyjne, które z czasem, wskutek ubijania się materiału, stają się coraz gorsze. Zaletą pianki jest natomiast fakt, że w przeciwieństwie do żelu przepuszcza powietrze.
Rękawiczki rowerowe, aby zapewnić naszym dłoniom odpowiedni komfort, powinny być też do nich dobrze dopasowane. Za duże poznać możemy po nadmiernym marszczeniu wierzchniej powierzchni, natomiast za małe powodować będą ścisk dłoni w czasie trzymania kierownicy. Istotne znaczenie ma też potencjał termoregulacyjny materiału, z którego wykonano rękawiczki rowerowe. W wietrzne dni osłonią nasze dłonie przed podmuchami zimnego wiatru, w upalne - umożliwią odprowadzenie potu na zewnątrz, dzięki czemu będzie mógł odparować.
Rękawiczki rowerowe a nasze bezpieczeństwo
Rękawiczki rowerowe wpłynąć mogą na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy z dwóch powodów:
- Mocny i pewny uchwyt - odpowiednia struktura materiału, z jakiego zostały wykonane rękawiczki, sprzyja mocnemu i pewnemu chwytowi kierownicy, w przeciwieństwie do gołych dłoni, które wskutek pojawiania się potu będą się na niej ślizgać, co doprowadzi do powstawania bąbli i innych bolesnych zmian skórnych. Dobry uchwyt w trudnych technicznie warunkach pozwoli na bezkolizyjne pokonywanie najgorszych odcinków.
- Lepsza widoczność na drodze. Rękawiczki rowerowe posiadają odpowiednio umieszczone elementy odblaskowe. Jesteśmy dzięki nim nie tylko bardziej widoczni, ale również sygnalizowanie przez nas zmiany kierunku jazdy poprzez wyciagnięcie ręki staje się efektywniejsze.
Rękawiczki rowerowe wykonuje się przynajmniej z dwóch rodzajów materiałów. Każdy z nich posiada swoje zalety, ale również wady. Dlatego duże znaczenie ma odpowiednie łączenie gatunków. Do najczęściej stosownych tkanin zaliczamy: poliester, polipropylen, akryl i mikrofibrę.