Rama rowerowa z aluminium - wady i zalety
RAMA ROWEROWA Z ALUMINIUM - WADY I ZALETY
Wybór materiału, z którego ma być wykonana rama rowerowa, jest jedną z kluczowych decyzji, jaką należy podjąć przy zakupie roweru. Ramy były przez lata wykonywane z różnych materiałów, przy czym pierwotnie dominowała stal. Obecnie głównym wyborem jest aluminium i włókno węglowe, chociaż stal i tytan nadal są powszechnie stosowane. Każdy materiał ramy ma swoje zalety i wady. Wybierasz go w zależności od Twoich priorytetów dotyczących wagi, budżetu, długowieczności i osiągów, których oczekujesz od roweru. Jakie są kluczowe właściwości aluminium?
CO TO JEST STOP ALUMINIUM?
Aluminium to metal, z którego można korzystać w przypadku ram tańszych i średniej klasy, zapewniający połączenie niskiej wagi, sztywności i przystępnej ceny. Ramy rowerowe z aluminium są często określane mianem „stopów". Dzieje się tak, ponieważ czyste aluminium byłoby zbyt miękkie, aby uformować ramę roweru, więc miesza się je z dodatkami, aby zmienić jego cechy fizyczne. Liczby takie jak 6061 i 7005 – dwa najczęściej używane stopy aluminium – są kodem tych dodatków, głównie krzemu i magnezu.
CIENIOWANIE RUR NA ALUMINIOWE RAMY ROWEROWE
Wszystkie metale mają podobny stosunek wytrzymałości do masy. To czynniki, takie jak szerokość rur i grubość ich ścianek, są najważniejsze. Stosunkowo łatwo osiągnąć różne właściwości na całej długości rur, z których zbudowana jest rama rowerowa. Są one zwykle cieniowane, aby zapewnić sztywność tam, gdzie to potrzebne i zmniejszyć wagę w innych miejscach.
Cieniowane rurki na aluminiowe ramy rowerowe są zwykle grubsze na końcach, gdzie występuje więcej naprężeń i potrzebna jest większa ilość materiału na połączenia z innymi elementami konstrukcji. Rury o prostym przekroju mają stałą grubość na całej swojej długości. Pojedynczo cieniowane są grubsze na jednym końcu (na przykład na skrzyżowaniu suportu), podwójnie - są grubsze na obu końcach, a potrójnie cieniowane rury dodatkowo zmniejszają grubość w środku swojej długości.
FORMOWANIE RUR ROWEROWYCH
Cieniowanie to tylko część obróbki, jakiej poddaje się rurkę, z której zbudowana jest aluminiowa rama rowerowa. Często natkniesz się na ramy ze stopu premium określane jako „hydroformowane”. Nazwa opisuje proces dostosowywania kształtu rury za pomocą płynu pod wysokim ciśnieniem i formy metalowej. Technika ta pomaga w formowaniu skomplikowanych kształtów, które wpływają na charakterystykę określonej części ramy, w tym wagę, wytrzymałość i wygodę użytkowania. Aluminiowe ramy rowerowe mają często również aerodynamiczne elementy konstrukcyjne.
SPAWANIE RAMY ROWEROWEJ
Rury do ramy rowerowej z aluminium są zwykle spawane ze sobą, aby stworzyć kompletną konstrukcję. Surowa spoina może mieć dość nieestetyczny wygląd, dlatego po spawaniu jest często wygładzana. Pomaga to również zaoszczędzić trochę wagi. Po spawaniu aluminiowa rama rowerowa zostaje poddana obróbce cieplnej, aby przywrócić stopowi pełną wytrzymałość.
JAKIE WŁAŚCIWOŚCI MA ALUMINIOWA RAMA ROWEROWA?
Najnowsza aluminiowa rama rowerowa do modeli szosowych jest w stanie dorównać jej odpowiednikowi z włókna węglowego. Aluminium to materiał używany w większości tańszych ram rowerowych, ale nadal stanowi popularny wybór w przypadku niektórych droższych modeli nastawionych na wysokie osiągi zarówno na szosie, jak i w rowerach górskich. Chociaż dokładne właściwości ramy ze stopu aluminium będą się różnić w zależności od marki roweru, zazwyczaj cechuje ją stosunkowo niska waga i wysoki poziom sztywności. W rzeczywistości może być lżejsza niż rama z włókna węglowego w podobnej cenie.
Ramy aluminiowe w przeszłości miały reputację niewygodnych ze względu na względną sztywność materiału i brak amortyzacji, ale najnowsze techniki budowy ram, a także trend w kierunku szerszych opon w rowerach szosowych sprawiają, że wiele rowerów ze stopów lekkich oferuje podwyższoną wygodę jazdy.
W rezultacie aluminium pozostaje popularnym materiałem na ramy we wszystkich rowerach górskich, a także jest dobrą opcją dla rowerzystów szosowych z ograniczonym budżetem.
PODSUMOWANIE
Zalety aluminiowej ramy rowerowej:
- korzystny stosunek sztywności do wagi,
- przystępność cenowa,
- trwałość wyższa od ramy z karbonu.
Wady aluminiowej ramy rowerowej:
- sztywność powodująca gorszą jakość jazdy,
- występujące po pewnym czasie zmęczenie aluminium,
- trudności w naprawie.